Szachy

Radość z gry w szachy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

RADOŚĆ Z GRY W SZACHY

Czyli mówisz, że szachy mogą sprawiać przyjemność?

TAAAAAAK! 🙂 początki były trudne, ale to już za nami i Kuba lubi grę w szachy. No dobrze, możesz zatem zadać najbardziej narzucające się pytanie:

↪ Dlaczego Kuba lubi grać w szachy?

Kuba ma 5 lat i po prostu lubi. Zadaj mi inne pytanie

↪ Jak ja to robię, że moi uczniowie lubią grać?

W mojej pracy korzystam z filozofii sportu pozytywnego. Obecnie jest to najważniejszy trend w psychologii sportu. W zgodzie z tą filozofią pracuje zdecydowana większość polskich psychologów sportu oraz wielu wybitnych sportowców, np. polscy siatkarze, skoczkowie narciarscy, Leszek Blanik, Robert Korzeniowski czy Otylia Jędrzejczak. W największym skrócie filozofia ta polega na maksymalizacji korzyści wynikających z danej dyscypliny oraz minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

Przykładowo w sporcie takimi zagrożeniami są kontuzje, doping, nadmierna presja czy też wypalenie. W szachach należy zwrócić uwagę na siedzący tryb życia oraz nadmierny nacisk na osiągnięcie jak najlepszych wyników, zwłaszcza w młodym wieku. Ważnym elementem sportu pozytywnego jest skupienie się bardziej na kształtowaniu charakteru młodego człowieka niż na wynikach.

Oczywiście wynik jest ważny, ale o wiele ważniejsze jest to, aby młody szachista dzięki królewskiej grze rozwinął w sobie te cechy charakteru, dzięki którym w przyszłości będzie szczęśliwym, pewnym siebie człowiekiem, realizującym się zawodowo i wartościowym członkiem naszego społeczeństwa.

I tego sobie oraz Wam – Drodzy Rodzice, Wychowawcy i Uczniowie – życzę! 🙂

PS. To był fragment gościnnego rozdziału psychologicznego mojej książki: „Lekcja strategii. Jak ROZWIJAĆ dzieci poprzez naukę gry w SZACHY” którą możesz kupić w moim sklepie:  https://sklep.kanarkiewicz.pl/lekcjastrategii

 

Napisz komentarz

Loading...