O mnie

Michał Kanarkiewicz – TEDxTalker, Ekspert edukacji szachowej. Szachista, trener i konsultant. Założyciel i właściciel Szkoły Szachowej Pierwszy Ruch. Ambasador królewskiej gry w Polsce, międzynarodowy, innowacyjny edukator. Wykładowca akademicki, trener i konsultant.

 Jestem autorem pierwszego w Polsce tego typu podręcznika szachowego dla rodziców i nauczycieli pt. “Lekcja strategii. Jak ROZWIJAĆ dzieci poprzez naukę gry w SZACHY”.

Jestem szachistą i instruktorem szachowym certyfikowanym przez Polski Związek Szachowy. Specjalizuję się w nauce strategicznego i logicznego myślenia metodami aktywnymi. Od 2012 roku prowadzę treningi i warsztaty szachowe, a do grona moich stałych klientów należy ponad 30 placówek edukacyjnych oraz największe korporacje działające w Polsce. W mojej karierze nauczyłem gry w szachy ponad 2000 uczniów i przeszkoliłem z metodyki nauczania w edukacji szachowej ponad 1000 dorosłych kursantów – nauczycieli. Od 2017 roku szkolę dziesiątki pracowników korporacyjnych ze sztuki strategicznego myślenia i pomagam osobom decyzyjnym w firmie podejmować skuteczne decyzje.

Często dzielę się swoją wiedzą w programach edukacyjnych i informacyjnych. Moje eksperckie wypowiedzi pojawiają się m.in. na łamach: Wirtualnej Polski, Trojmiasto.pl, Dziennika Bałtyckiego czy też Gazety Wyborczej. Współpracuje z czołowymi portalami i blogerami parentingowymi takimi jak: Mądrzy Rodzice, Moje Dzieci Kreatywnie i Matka Wariatka. W 2017 roku stworzyłem i do dziś prowadzę serię szkoleń szachowych dla tysięcy nauczycieli w ramach współpracy z wydawnictwem edukacyjnym MAC. Moje artykuły ukazują się na łamach czasopism branżowych, jestem ekspertem w magazynie parentingowym „Together”.

 

 

Tyle o mnie. Wciąż możesz jednak zastanawiać się: no dobrze, ale po co właściwie mi te szachy? w czym mogą mi one pomóc? po pierwsze, szachy umożliwiają tworzenie strategii, również na życie. Po drugie, bo rozwijają oparte na analizie i logice, krytyczne myślenie, które stanowi bardzo ważny element rozwoju człowieka w XXI-wieku. W końcu po trzecie i równie ważne, są świetną zabawą dla osób w każdym wieku. Wszystkiego tego możemy doświadczyć wirtualnie, ale dotykając drewnianych figur mamy okazję spotkać się z drugim człowiekiem i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Uważam, że kilka chwil w tygodniu przy szachownicy może zdziałać cuda. Królewska, 64-polowa gra może być istotnym elementem rozwoju człowieka, niezależnie od etapu na którym się znajduje. Szlachetne pochodzenie planszowej wojny sprawia, że gra łączy pokolenia, sprawia że bariery przestają istnieć. Pochodzenie, wiek, płeć to wszystko traci znaczenie w momencie rozpoczęcia szachowej rozgrywki.

Chcę, aby nasze społeczeństwo było mądrzejsze i uważam, że nauka strategicznego myślenia poprzez szachy jest dobrym pomysłem na zmiany.

Loading...