Szachy dla dzieci

Dlaczego warto grać w szachy?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni.” to słowa Paula Morphyego, nieoficjalnego szachowego mistrza świata w latach 1858 – 1884. Od początku nowego roku szkolnego potwierdzenia tej tezy może szukać szukać każdy rodzic dziecka w wieku szkolnym, ponieważ zgodnie z zapowiedzią minister edukacji Anny Zalewskiej, od 1 września 2017, elementy gry w szachy są w podstawie programowej w polskich szkołach.

Przekonanie o edukacyjnej wartości szachów bierze się między innymi z badań jakie dokonali naukowcy na klasach szkolnych w szkołach podstawowych. Od wielu lat panuje przekonanie, że szachy rozwijają logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Potwierdziło się również przekonanie, że dzięki grze w szachy dzieci lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi. Już w 2012 roku Parlament Europejski, mając na uwadze, że szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej i mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej, zaapelował o wprowadzenie edukacji szachowej do szkół Państw członkowskich UE. Od tego czasu kolejne kraje wprowadzają projekt edukacji szachowej w szkołach w życie. W Polsce dzieci rozpoczną swoją przygodę z nauką elementów gry w szachy we wrześniu 2017 roku.

Czy jest sens uczyć dziecko gry w szachy? Co to daje?

Pierwszym badaniem, które warto przedstawić jest dzieło prof. Roberta Borucha z Uniwersytetu Pennsylvanii z 2011 roku. Badania zostały przeprowadzone w 33 szkołach we Włoszech. Celem badania było sprawdzenie czy umiejętność gry w szachy poprawia zdolności matematyczne uczniów. Założenia całego eksperymentu były następujące: test matematyczny przed wprowadzeniem zajęć szachowych, 30 godzinny kurs szachów pod okiem certyfikowanego instruktora szachowego, ponowna weryfikacja umiejętności matematycznych uczniów. Badanie potwierdziło to, co wcześniej odkryli inni naukowcy (m.in. Berkman 2004, Campitelli 2008): szachy rozwijają kompetencje matematyczne. Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach nauki gry w szachy poprawiły rezultaty swoich testów o 12%. Z kolei według badań Roberta Fergusona (ACF, 1983) zdolność do krytycznego myślenia[1] wśród dzieci, które grały w szachy wzrosła o 17,3% w porównaniu do uczniów biorących udział w innych wspomagających formach zajęć, którzy poprawili się o 4,6%.

Jakie umiejętności, przydatne życiowo, może rozwinąć u Twojego dziecka gra w szachy?

Poza wyżej wymienionymi kompetencjami matematycznymi, szachy mogą przyczynić się do rozwoju umiejętności przydatnych życiowo. Z moich obserwacji wynika, że młodzi szachiści na ogół mają lepiej rozwiniętą pamięć, zdolność do koncentracji – która w świecie przebodźcowania odgrywa coraz większą rolę oraz nawyk dyscypliny, szczególnie ważny w królewskiej grze, jaką są szachy. Umiejętność zachowania dyscypliny, głównie siebie, jest fundamentem sukcesu w dorosłym życiu, a szachy jak mało który sport pomagają w jej rozwijaniu. Często jest w partii szachów tak, że jeden błąd niweczy cały wysiłek i potrafi obrócić wygraną pozycję w natychmiastową porażkę. W mojej opinii istotne jest to, że dzieci uczą się tych zdolności często nieświadomie, szczególnie na początku nauki gry w szachy. Nauka umiejętności przydatnych życiowo odbywa się w ramach “dodatku” do gry w szachy, co pozwala wzrastać młodym szachistom zarówno w sferze gry, jak i w ramach wyżej wymienionych kompetencji, które w dorosłym życiu mogą i często odgrywają szczególną rolę.

Odpowiedź na erę komputeryzacji

Szachy w szkole to ważny element odpowiedzi na erę komputeryzacji, bez względu na wiek dziecka, szachy mogą rozwinąć jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość. Rozgrywka na „analogowej” planszy o 64 polach stoi w opozycji do szerokiej gamy gier mobilnych, przepełnionych bodźcami stymulującymi i pobudzającymi dziecko. Szachy przeżywają swój renesans i cieszą się zainteresowaniem coraz szerszego grona rodziców oraz dzieci. Królewska gra uczy spokoju i pozwala się skupić. Grając w szachy jesteś tylko tu i teraz. Jesteś tylko Ty, Twój przeciwnik oraz plansza. Nic innego, żadne zbędne kolory i dźwięki nie odwracają Twojej uwagi. To sytuacja, która zdecydowanie uspokaja i pozwala zachować równowagę w świecie przesyconym elektroniką. Poza tym szachy stanowią również ukrytą wartość, na początku niezauważalną przez dzieci: szachy są sprawiedliwe, nie można przenieść odpowiedzialności na boczny podmuch wiatru lub na sędziego, który odgwizdał niesprawiedliwy rzut karny. Szachy wymagają też rywalizacji w postawie fair-play oraz mają królewskie pochodzenie, co w długoterminowej perspektywie może mieć realny wpływ na kreowanie osobowości

Buduj tradycję – rodzinne spotkania przy szachownicy

Królewska gra jaką są szachy, może być doskonałym okazją do rodzinnych spotkań. Trudno znaleźć drugą taką grę, w której niezależnie od wieku możemy rywalizować jak równy z równym. W szachach nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Rodzic z dzieckiem przy szachownicy? A może pojedynek pokoleń: dziadkowie stają do boju z młodszym pokoleniem? Królewska gra ma w sobie magię łączenia pokoleń we wspólnej pasji.

Nauka gry w szachy dla Twojego dziecka – Lekcje szachów dla Twojego dziecka

foto: www.MojeDzieciKreatywnie.pl

Szukasz nauczyciela szachów? Zastanawiasz się jak wygląda lekcja? Chcesz, aby Twoje dziecko było uczone przez dobrego trenera? osobiście Ci w tym pomogę. Zapraszam do kontaktu na adres e-mail:

biuro@pierwszyruch.pl

[Lekcje szachów dla Twojego dziecka on-line i w Twoim domu]

✅ Chcę, aby nauka gry w szachy stała się równie popularna w Polsce🇵🇱 jak poranne cardio z Chodakowską

✅ Uważam, że warto i dążę do tego, aby w każdym domu partia szachów była normalnością

✅ Dzięki tak licznemu i tak przyjaznemu odbiorowi stale poszerzamy naszą działalność. Oferujemy naukę on-line, a także lekcje szachów w Twoim domu na terenie: Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia. Wspólnie z moim zespołem trenerów z Szkoła Szachowa – Pierwszy Ruch zadbamy o jak najwyższą jakość nauki Twojego dziecka 🏆 W ostatnim czasie rozbudowałem firmę i dostrzegamy, że rośnie nam szachowa Polska🎖️ Dziękuję Ci za to, że masz w tym udział! 😉

☝ Liczba projektów, które mam sprawia, że niestety, ale osobiście nie przyjmuję już nowych uczniów. Współpracuję tylko z wybranymi i na szczególnych warunkach.

✅ Dlatego też, w porozumieniu z naszymi trenerami, ustaliliśmy nowy cennik. Mój zespół to młode i ambitne, ale też kompetentne szachowo osoby, które z chęcią podejmą się współpracy z Tobą i Twoimi dziećmi.

✅ Bardzo lubimy pracować z dziećmi przez internet czy w domowym zaciszu i cieszymy się, gdy odnoszą pierwsze sukcesy przy szachownicy. Dlatego ponownie otwieramy rekrutację na nasze lekcje. Osobiście nie przyjmuję już nowych uczniów, ale cały mój zespół jest gotowy do nauki Twojego dziecka.

Mało kto lubi owijać w bawełnę, dlatego krótko i zwięźle przypominamy:

✅ Szkolenie indywidualne to najbardziej skuteczna i efektywna forma nauki gry w szachy. Dzięki indywidualnemu podejściu jestem w stanie precyzyjnie dostosować częstotliwość i tempo zajęć do potrzeb Twojego dziecka.

✅ Szkolenia indywidualne to również praca po zajęciach dzięki przygotowanym zadaniom dodatkowym. Dzięki tej formie Twoje dziecko jest w stanie nie tylko rozwinąć umiejętności szachowe, ale również wytrenować dyscyplinę, jeden z fundamentów sukcesu w życiu każdego człowieka.

👉 Co zyskujesz dzięki współpracy z nami? 👈

➡️ SPERSONALIZOWANĄ OFERTĘ – ponieważ do każdego ucznia podchodzimy indywidualnie

➡️ PROFESJONALIZM – ponieważ dbamy o najwyższą jakość naszych usług

➡️ WARTOŚĆ – ponieważ dbamy o to, żeby nasza współpraca miała wartość dla Ciebie i Twojego dziecka

➡️ ROZWÓJ – ponieważ dziecko się rozwija i pracuje nad rzeczami, które przydadzą mu się w życiu

➡️ OSZCZĘDNOŚĆ CZASU – ponieważ zajęcia odbywają się przez internet lub przyjeżdżamy do Twojego domu

➡️ SZANSĘ – ponieważ szachy to szansa na odkrycie nowego hobby i wspólne spędzanie czasu z dzieckiem

Szukasz nauczyciela szachów? Zastanawiasz się jak wygląda lekcja? Chcesz, aby Twoje dziecko było uczone przez dobrego trenera? osobiście Ci w tym pomogę. Zapraszam do kontaktu na adres e-mail:

biuro@pierwszyruch.pl

PS. Może ktoś z Twoich znajomych szuka wartościowych zajęć dodatkowych dla swojego dziecka? Udostępnij, proszę, ten wpis dalej, niech skorzysta! 😉

Kółka i szkółki szachowe

Kółka, szkółki, lekcje i warsztaty szachowe, to coraz częściej pojawiające się zajęcia dodatkowe w wielu polskich przedszkolach i szkołach. Wkrótce można spodziewać się kolejnych form, ponieważ w podpunkcie ósmym, szóstego zapisu, nowej podstawy programowej o edukacji matematycznej znajdziemy następujący wpis:

6) Osiągnięcia w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji.

8) wykorzystuje warcaby, szachy i inne gry planszowe lub logiczne do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd.; przekształca gry, tworząc własne strategie i zasady organizacyjne.

Zapis ten otwiera wiele możliwości nauki strategicznego i logicznego myślenia poprzez grę w szachy. Już około czwartego roku życia dzieci stawiają pierwsze kroki przy królewskiej grze. Z początku są dla nich zabawą, która z czasem może przerodzić się w najciekawszą grę, która weźmie górę nad urządzeniami mobilnymi. Nie bez znaczenia, jak to zwykle bywa, jest również osobowość nauczyciela. Nauczyciel szachów powinien przekazać wiedzę w sposób przystępny i zachęcić do jej samodzielnego eksplorowania przez ucznia. Dzięki temu istnieje spora szansa, że Twoje dziecko stanie się odpowiedzialnym strategiem życiowym, czego Tobie i Twojemu dziecku życzę.

[1] Krytyczne, refleksyjne myślenie jest czynnym, wytrwałym i uważnym rozważaniem jakiegoś przekonania lub przypuszczalnej formy wiedzy – ze względu na podstawy, na których się opiera, oraz dalszych wniosków, do których doprowadza. (John Dewey, wybitny amerykański pedagog i filozof)

źródło: artykuł, który napisałem dla portalu Mądrzy-Rodzice.pl

2 komentarze

  1. Bardzo dobry artykul. Popieram to co jest napisane, jedynie nie mam przekonania że gra w szachy dobrze nadaje sie do spotkan rodzinnych bo mysle że sa bardziej rodzinne gry. Chyba że wiele osob w rodzinie pasjonuje sie szachami to w tym wypadku sie zgadzam.

    • Michał Kanarkiewicz Reply

      Szachy są fajne na czas spotkań rodzinnych. Oczywiście, że są inne gry, ale znam wiele rodzin w których szachy królują:)

Napisz komentarz

Loading...